Początek Spółdzielni Mieszkaniowej „Podlasianka” w Węgrowie jest nierozerwalnie związany z nieistniejącą już Podlaską Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelią”. Szybki rozwój powstałego w 1946 roku zakładu wymagał wykwalifikowanej kadry, której nie mógł zapewnić miejscowy rynek. Magnesem dla niej mogły być mieszkania. Poprzez ich budowę Prezes Pani Zofia Tomerle postanowiła zachęcić fachowców do przyjazdu. Budowę rozpoczęto w 1958 roku. Potrzeby oszacowano na 12 mieszkań.
Tak w 1960 roku powstał istniejący do dziś w pełni zrewitalizowany budynek przy ulicy Nowej 2 (wówczas przy ulicy Tylnej). Posiadał własną kotłownię węglową, instalacje: wodną, sanitarną elektryczną. Na ówczesne czasy znacznie odbiegał od istniejących standardów. Był zaczątkiem obecnej Spółdzielni. Zamieszkały w nim osoby – pracownicy „Cepelii” – założyciele Spółdzielni Mieszkaniowej. Pierwsi mieszkańcy stali się aktywnymi jej członkami.
Wkrótce powstała przy „Cepelii” jednostka, usamodzielniła się, dając tym samym początek obecnie istniejącej. Za oficjalną datę powstania Spółdzielni uważa się dzień jej pierwszej rejestracji 20.06.1962 roku.
Następny – bliźniaczy budynek – powstał na bazie tej samej dokumentacji. Inwestycja prowadzona już była w pełni samodzielnie przez nowo powołaną Spółdzielnię Mieszkaniową, której nadano imię „Podlasianka”.
Do końca lat 60. wybudowano łącznie 158 mieszkań w 7 budynkach. Szczególnie szybki rozwój nastąpił w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia. Spółdzielnia Mieszkaniowa stała się wiodącym inwestorem na w Węgrowie. Jest to nierozerwalnie związane z ówczesnym boomem mieszkaniowym. W tym okresie powstała większość zasobów
Należy podkreślić, że zmiany ustrojowe i załamanie rynku mieszkaniowego nie wpłynęło na zaniechanie inwestycji. Od 1992 roku Spółdzielnia prowadzi inwestycje w oparciu o środki przyszłych mieszkańców. W tym okresie powstało 298 mieszkań. W 2019 rozpoczęto przygotowania do realizacji, pod względem technicznym i prawnym, budowy dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych po 40 lokali w każdym z nich. Jeden z nich zlokalizowany jest w Węgrowie, drugi planowany jest do realizacji w Łochowie.
Spółdzielnia posiada własne źródła ciepła. Odróżnia to ją od większości pozostałych. W przeszłości były to kotłownie węglowe. W szczytowym momencie na potrzeby mieszkańców pracowało 8 kotłowni, w których pracowało 60 palaczy. Realizując Program Kompleksowej Termomodernizacji, kotłownie przeszły gruntowną modernizację. Obecnie ciepło wytwarza się w oparciu o paliwo gazowe i olej opałowy, z którego to oleju od 2019 roku Spółdzielnia sukcesywnie zamierza rezygnować modernizując kotłownie tylko na paliwo gazowe. W 2017 roku rozpoczęto program kolejnych kompleksowych modernizację kotłowni w oparciu o nowoczesne kotły kondensacyjne, rozpoczynając od kotłowni przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego i Al. Siedleckiej.
Spółdzielnia posiada znaczną powierzchnię usługową. W jej dyspozycji znajduje się 26 lokali użytkowych. Siedem z nich zostało wygospodarowanych w następstwie zwolnienia powierzchni użytkowej w modernizowanych kotłowniach. Środki uzyskiwane z wynajmu w sposób istotny obniżają wysokość opłat wnoszonych przez członków.
W trosce o najmłodszych, place zabaw zostały wyposażone w urządzenia spełniające współczesne normy bezpieczeństwa.
Również zmotoryzowani otrzymali dodatkowe miejsca parkingowe. Program na lata 2011 – 2012 zakładał budowę ok. 120 zajazdów postojowych oraz dokończenie remontów ciągów pieszych w całej Spółdzielni.
Ze względu na rosnące koszty zakupu energii elektrycznej w 2020 roku rozpoczęto program montażu instalacji fotowoltaicznych.
Jednym z większych osiągnięć jest niemal już zrealizowany program termomodernizacji w ramach, którego ocieplono ściany zewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną, opomiarowano wszystkie media (już w 1995 roku) oraz wykonano inne prace zamykające ten proces.
Sukcesem jest własna telewizja kablowa, która powstała w 1996 roku. Obejmuje również część zasobów miejskich. Obok reemisji programów radiowych i telewizyjnych emituje własny program publicystyczno – informacyjny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podlasianka” w liczbach na początku 2023 roku:
- 57 – budynków,
- 1587 – mieszkań,
- 4000 – mieszkańców,
- 1894 – członków,
- 26 – lokali użytkowych,
- 280 – garaży,
- 9 – Wspólnot Mieszkaniowych zarządzanych na zlecenie,
- 15 ha – gruntów w Węgrowie
- 2 ha – gruntów w Łochowie
Rada Nadzorcza -kadencja 2023-2026
Krajowy Rejestr Sądowy 5 czerwca 2023 roku zarejestrował skład Rady Nadzorczej na kadencję 2023-2026, wybranej podczas Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni w dniach 15-19 maja 2023 roku.
Skład Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej “Podlasianka”:
Tomasz Rowicki – Przewodniczący Rady Nadzorczej
Mariusz Suplicki – Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Ryszard Saczewski – Sekretarz Rady Nadzorczej
Jadwiga Dawidziuk – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Łukasz Jarmuliński – Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi
Jerzy Bala – Członek Rady Nadzorczej
Krystyna Skarżyńska – Członek Rady Nadzorczej
Jerzy Oleszczuk – Członek Rady Nadzorczej
Marek Byczkowski– Członek Rady Nadzorczej
Zarząd
Skład Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej “Podlasianka”:
Marcin Piotrowski – Prezes Zarządu
Łukasz Śledziewski – Zastępca Prezesa Zarządu
Marianna Burczyńska – Członek Zarządu – Główna Księgowa